در سفر یک روزه نوبخت به استان بوشهر چه گذشت+تصاویر
محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور صبح پنجشنبه در بدو ورود به استان بوشهر، از چندین طرح در نقاط مختلف استان بازدید و آنها را مورد بحث و بررسی قرار داد.
كدخبر: id-47843
تاريخ: 2017-01-06 23:44:52

به گزارش گام نیوز؛محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور صبح پنجشنبه در بدو ورود به استان بوشهر، از چندین طرح در نقاط مختلف استان بازدید و آنها را مورد بحث و بررسی قرار داد.

وی در این سفر یک روزه، بازدید از تاسیسات اداره کل بنادر و دریانوردی و شرکت صنعتی دریایی بوشهر، بازدید و بررسی  مشکلات طرح اصلاح آبیاری نوین در نخلستان های منطقه آبپخش، بازدید از روند اجرایی ورزشگاه 15 هزار نفری بوشهر،بازدید از اسکله‌های دلوار و محمدعامری تنگستان و شرکت در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بوشهر را با حضور مدیران دستگاه‌های استان در برنامه کاری سفر خود قرار داد  که در ذیل به اهم صحبت های وی اشاره می شود.

اشتغال در صدرا تا ۱۰ هزار نفر افزایش می‌یابد

محمد باقر نوبخت پس از ورود به استان بوشهر از تاسیسات اداره کل بنادر و دریانوردی و شرکت صنعتی دریایی صدرای بوشهر بازدید کرد و فعالیت های آن را مورد بررسی قرارداد.

وی با اشاره به اینکه توانمندی صدرای بوشهر بیش از حد فعلی است، افزود: اکنون 80 درصد ظرفیت صدرای بوشهر بلااستفاده است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده این ظرفیت‌های سال آینده مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

نوبخت از افزایش 10 هزار شغل جدید در صدرای بوشهر خبر داد و گفت: با استفاده از 80 درصد ظرفیت بلااستفاده صدرای بوشهر اشتغال در این مرکز صنعتی سال آینده تا 10 هزار نفر افزایش می‌یابد.

سفر محمد باقر نوبخت به بوشهر

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت‌های صدرای بوشهر در نشست تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرد، تصریح کرد: هفته آینده نشست تخصصی با حضور مسئولان قرارگاه سازندگی خاتم‌الأنبیاء، صدرا، استاندار و نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی در تهران برای استفاده بیشتر از ظرفیت صدرا تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه به عنوان نهادی مستقیم و با مسئولیت در عرصه‌های مختلف است، گفت: هر کاری که به توانمندی و افزایش صدرای بوشهر لازم باشد مورد توجه قرار می‌گیرد چرا که این ظرفیت در توسعه و اقتصاد ملی نقش تأثیرگذاری دارد.

معاون رئیس جمهور با تأکید بر سرمایه‌گذاری موقت دولت در صدرای بوشهر بیان کرد: باید سفارشاتی که این واحد صنعتی می‌تواند انجام دهد برای تقویت اشتغال‌زایی و تولید آن تسهیلات لازم فراهم شود و سفارشات در این حوزه به صدرای بوشهر سپرده شود.

بودجه طرح نجات نخل‌های استان بوشهر تامین می‌شود

محمدباقر نوبخت در این سفر یک روزه خود به استان بوشهر با حضور در منطقه آب‌پخش دشتستان مشکلات طرح اصلاح آبیاری نوین در نخلستان‌های این منطقه را مورد بررسی قرار داد.

وی در بررسی روند اجرای طرح اصلاح آبیاری نخیلات در این منطقه با بیان اینکه اجرای طرح نوین آبیاری در اراضی کشاورزی در اولویت برنامه‌های دولت قرار دارد اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع آب در نقاط مختلف کشور طرح نوین آبیاری یکی از اولویت‌های اقتصادی است که  اعتبارات لازم در لایحه بودجه سال آینده لحاظ شده است.

وی با بیان اینکه استان بوشهر دارای ظرفیت بالایی در حوزه تولید خرما و کشت نخیلات است افزود: با توجه به اینکه شغل غالب مردم دشتستان در حوزه کشاورزی به ویژه نخیلات است توجه به زیرساخت‌های این عرصه از جمله تامین منابع آب در اولویت قرار دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اجرای طرح نجات نخیلات در استان بوشهر تاکید کرد: با توجه به اجرای طرح نجات نخیلات در استان بوشهر تلاش می‌شود منابع مالی موردنیاز این طرح  در بودجه سال آینده  تامین شود.

نوبخت با تاکید بر حمایت از کشاورزان و فراهم کردن تسهیلات مورد نیاز آنان افزود: برای حل مشکلات و تحقق مطالبات کشاورزان از این قشر سخت کوش حمایت و در راستای حل مشکلات آنان تلاش می‌شود.

ورزشگاه ۱۵ هزار نفری بوشهر تکمیل می‌شود

محمدباقر نوبخت همچنین در بررسی روند اجرایی ورزشگاه 15 هزار نفری بوشهر با بیان اینکه تکمیل این ورزشگاه مورد توجه قرار دارد اظهار داشت: با توجه به اینکه تکمیل این ورزشگاه جزو مصوبات سفر هیئت دولت به استان بوشهر است با تامین اعتبارات لازم، امسال راه‌اندازی می‌شود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ورزشگاه 15 هزار نفری بوشهر دارای پیشرفت 90  درصدی است تصریح کرد: یکی از مطالبات مهم جوانان و ورزشکاران بوشهری تکمیل این ورزشگاه است که با همت بلند مسئولان استان بوشهر و تامین اعتبارات مالی این مهم امسال محقق می‌شود.

نوبخت تاکید کرد: امقرر است برای تکمیل این ورزشگاه، اعتباراتی که برای این منظور مصوب شده بخش نهایی آن تا پایان امسال پرداخت شود  و ان شاالله با تکمیل این ورزشگاه تا قبل از پایان اسفند امسال شاهد برگزاری یک مسابقه جذاب بین دو تیم مطرح استان بوشهر باشیم.

بودجه مورد نیاز برای توسعه بنادر استان بوشهر تخصیص می‌یابد

نوبخت در بازدید از اسکله‌های دلوار و محمدعامری تنگستان با بیان اینکه استان بوشهر دارای ظرفیت‌های مهمی در عرصه‌های مختلف است اظهار داشت: یکی از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر ساحل و دریای آن است که زمینه اجرای طرح‌های مختلفی در راستای توسعه این استان فراهم کرده است.

رئیس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی با اشاره به وضعیت اسلکه بندر محمد عامری تنگستان افزود: تلاش می‌شود اعتبارات لازم و مورد نیاز برای لایروبی و توسعه این بندر تخصیص یابد.

وی همچنین با اشاره به ساماندهی وضعیت اسکله بندر دلوار، گفت: برای تامین اعتبارات لازم در اجرای طرح توسعه بندر دلوار هیچ مشکلی وجو ندارد و برای تامین منابع مالی و حل مشکلات این بندر، هفته آینده در نشستی این موضوع بررسی می‌شود.

طرح راه آهن بوشهر در ستاد اقتصاد مقاومتی بررسی می شود

محمدباقر نوبخت در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر گفت: طول راه آهن بوشهر نسبت به طرح تدوین شده، افزایش یافته که پس از بررسی و اصلاح اعتبار آن در کمیسیون ماده تخصصی در سازمان برنامه و بودجه مصوب می‌شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: برای تخصیص 15 درصد اعتبارات ریالی طرح راه‌آهن بوشهر در ستاد اقتصاد مقاومتی استان بوشهر این مهم مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: با توجه به تخصیص 100 هزار میلیارد ریال اعتبار در بودجه سال 96 برای چهار اولویت حفاظت محیط زیست، آب و فاضلاب و شبکه حمل و نقل ریلی بخشی از اعتبارات شبکه ریلی استان بوشهر از این محل تامین می‌شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: امید می‌رود با تامین اعتبارات لازم و تکمیل خط ریلی بوشهر، این استان به مرکز کشور از طریق راه‌آهن متصل شود.

مصوبات این سفردر اسفند ماه با تشکیل جلسه ای مورد بررسی قرارمی گیرد

رئیس سازمان برنامه و بودجه با شرکت در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بوشهر با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی مصوبات این سفر را مورد بررسی قرارداد و بیان کرد: در سفر بعدی به استان بوشهرکه اسفندماه برگزار می شود، یک بار دیگر جلسه ستاد اقتصادی مقاومتی در استان تشکیل می‌شود و پیشرفت مصوبات این سفر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نوبخت در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بوشهر با بیان اینکه اعتبارات امسال استان بوشهر افزایش چشمگیری یافته است، گفت: 22 طرح از محل اعتبارات ملی در استان بوشهر در حال اجراست که برای اجرای این طرح‌ها 170 میلیارد و 131 میلیون تومان به تصویب رسیده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: تاکنون بیش از صددرصد این اعتبارات به استان بوشهر تخصیص یافته به گونه‌ای که از 170 میلیارد و 131 میلیون تومان بیش از 170 میلیارد و 512 میلیون تومان برای تسریع و تکمیل طرح‌های عمرانی ملی تخصیص یافته است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات طرح‌های ملی استان بوشهر در بودجه سال آینده افزایش 20 درصدی دارد، گفت: برای اجرای طرح‌های ملی سال آینده 280 میلیارد و 322 میلیون تومان اعتبار مصوب شده که نسبت به اعتبارات ملی استان بوشهر 20 درصد افزایش دارد.

نوبخت  با بیان اینکه 7000 میلیارد تومان اعتبار به استان‌های مختلف ابلاغ شده است، افزود: تاکنون 50 درصد از این اعتبارات به مبلغ 3500 میلیارد تومان به دستگاه‌ها ابلاغ شده که 2500 میلیارد تومان آن در قالب اسناد و یک هزار میلیارد تومان به صورت نقدینگی است.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه اعتبارات تملک دارایی استان بوشهر در سال آینده 17 درصد افزایش دارد، گفت: امسال از این محل 357 میلیارد تومان به استان بوشهر تخصیص یافت که این رقم در بودجه سال آینده با 17 درصد رشد به 417 میلیارد و 700 میلیون تومان افزایش یافته است.

نوبخت با اشاره به اینکه 58 هزار میلیارد تومان اعتبار سرمایه‌ای در سال 95 مصوب شده است، بیان کرد: این اعتبار در بودجه سال آینده به 62 هزار و 720 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه رشد اعتبارات استان بوشهر در اعتبارات سرمایه‌ای 17 درصد است، خاطرنشان کرد: از محل 2 درصد نفت و گاز 245 میلیارد تومان امسال به استان بوشهر تخصیص یافته که در بودجه سال آینده با 26 درصد رشد به 308 میلیارد تومان رسیده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزایش اعتبارات توازن منطقه‌ای از 534 میلیارد تومان به 566 میلیارد تومان از دیگر مزیت‌های بودجه سال آینده دانست و بیان کرد: این در حالی است که اعتبارات مصوب سفر رئیس‌جمهور به استان بوشهر تا پایان امسال صددرصد تخصیص می‌یابد.

نوبخت با اشاره به اینکه تمام تعهدات استان‌ها در مقابل مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس‌جمهور انجام می‌شود، افزود: با توجه به افزایش بودجه دولت تمام تعهدات دولت در مقابل اعتبارات مصوب سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس‌جمهور تا پایان امسال تخصیص می‌یابد.

نوبخت از تخصیص اعتبار برای اجرای طرح ریلی استان بوشهر خبر داد و گفت: پس از تصویب اصلاح مسافت طرح ریلی استان بوشهر از 300 کیلومتر به 470 کیلومتر اعتبارات آن به صورت فاینانس مصوب می‌شود.

وی افزود: 85 درصد اعتبارات طرح ریلی استان بوشهر به صورت فاینانس و 15 درصد نیز دولت پرداخت می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تخصیص 50 میلیارد دلار برای 4 اولویت مهم استان‌ها بیان کرد:‌ 4 اولویت محیط‌زیست، آب، فاضلاب و حمل و نقل ریلی مورد توجه قرار گرفته و برای اجرای پروژه‌های این 4 اولویت 50 میلیارد دلار مصوب شده که طرح ریلی استان بوشهر باید از این محل تأمین شود.

نوبخت لایروبی اسکله محمد عامری، ساخت اسکله دلوار، اجرای طرح نجات نخلستان، اجرای طرح اضطراری آبرسانی و تکمیل محورهای مواصلاتی از دیگر مصوبات این نشست دانست.

انتهای پیام/