بازش نکردم/ برایم اهمیت نداشت/ چیزی جز نا امیدی نبود/ شبیه شوخی بود/ ارزش باز کردن نداشت
رئیس‌ جمهور با ارسال پیامکی برای تمامی مشترکان تلفن همراه از همگان دعوت به آشنایی با حقوق خود نمود. «حسن روحانی در این پیامک عنوان کرده است: ملت شریف ایران؛ بیاییم با حقوق خود بیشتر آشنا شویم و قدرتمندانه آن را پاس بداریم.»این پیامک حاوی فایلی PDF منشور حقوق شهروندی بود.
كدخبر: id-48000
تاريخ: 2017-01-08 11:09:56

به گزارش گام نیوز حقوق شهروندي منعكس كننده آرمان جهاني عدالت و جامعه اي است كه در آن هر انساني بتواند از زندگي شرافتمندانه اي همراه با صلح، امنيت و رفاه برخوردار گردد.

حقوق شهروندي به منظور ايجاد توازن در شخصيت، آسايش خاطر و اجتناب از مورد سوء استفاده قرار گرفتن و ناديده گرفته شدن انساني توسط ديگران، بسيار حياتي مي باشد و انتخاب ها، رفتار، ارزش ها و نيازهاي مشروع و به حق انسانها را روشن مي گرداند.

آگاهي يافتن از حقوق شهروندي كمك مي كند تا ما از عقايد كهنه و باز دارنده و غير سازنده پيشينيان رهايي يافته و زندگي را پربارتر، منطقي تر، هدفمندتر پيش ببريم و هيچ اهميتي ندارد كه انسان ها در چه سن و سال و موقعيتي باشند، همه افراد ارزشمند و قابل احترام مي باشند.

اهمیت حقوق افراد جامعه یا به عبارتی حق شهروندان که اساساً حقی ذاتی است همواره تدوین کنندگان قانون اساسی را در جوامع مردم سالار چنان تابع خودمی نمایاند که از همان اصول اولیه قانون اساسی حقوق شهروندان و حد و مرز آن ها را بیان می دارند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از این ویژگی برخوردار است به گونه ای که از همان مقدمه قانون اساسی بازیابی هویت اصلی و حقوقی انسانی از اهداف برجسته و اساسی نظام اسلامی برشمرده است.

منشور «حقوق شهروندی» یکی از وعده‌های انتخاباتی روحانی

 با همه این تفاصیل حال با گذشت سه سال از آغاز به کار دولت یازدهم، مراسم رونمایی از «منشور حقوق شهروندی» و امضای آن توسط دکتر «حسن روحانی» روز بیست و نهم آذرماه امسال در همایش «قانون اساسی و حقوق ملت» با حضور جمع زیادی از وکلا، حقوقدانان و اساتید و کارشناسان برگزار شد.

رئیس‌جمهور طی سخنانی در این مراسم، کارکنان دولت را به اجرای منشور حقوق شهروندی موظف کرد و از همه اساتید، گروه‌ها، هنرمندان، نخبگان و رسانه‌ها خواست در ترویج و تحکیم حقوق شهروندی بکوشند.

در نخستین گام خود رئیس‌ جمهور با ارسال پیامکی برای تمامی مشترکان تلفن همراه از همگان دعوت به آشنایی با حقوق خود نمود. «حسن روحانی در این پیامک عنوان کرده است: ملت شریف ایران؛ بیاییم با حقوق خود بیشتر آشنا شویم و قدرتمندانه آن را پاس بداریم.»این پیامک حاوی فایلی PDF منشور حقوق شهروندی بود.

در این گزارش به واکنش جالب مردم بوشهر پس از ارسال پیامک چند روز پیش رئیس جمهور به تلفن همراه آنان پرداختیم که در ادامه می خوانید.(افراد مصاحبه شونده به دلایلی از ذکر نام خود در مطلب معذوریت داشتند)

ورزشکار: حقوق شهروندی که به گردن دولت است، چرا باید هزینه هنگفتی جهت ارسال پیام پرداخت شود درحالی که می توان این هزینه را در جهت رفع نیازهای ورزش استان شود. من خودم حق خودم را می دانم اما انجام این حقوق برگردن دولت است که قدمی در راستای اجرایی کردن آن بر نمی دارد.

کارمند: حقوق شهروندی یعنی دولت حقوق و مزایای کارمندان را سر وقت پرداخت کند تا بتوانیم قسط های که برای رفاه زندگی خود گرفتیم پرداخت کنیم.

دانشجو: بخاطر اینکه پیام رئیس جمهور برایم اهمیت نداشت اصلا بازش نکردم.

عکاس خبری: فایل PDF را با باز کردم و چیزی جز نا امیدی به همراه نداشت زیرا پس از خواندن بندهای کوتاه از آن دیدم که قسم های که رئیس جمهور هنگام تنفیذ حکم ریاست جمهوری ایراد کرده است عملی نکرده است و دروغی بیش نبود، پس انتظاری نیز نمی رود که حقوق شهروندی من را نیز اجرایی کند.  

فعال فرهنگی: به دلیل دو سیم کارته بودن تلفنم پیامک آقای روحانی دوبار به گوشی من ارسال شد.اما یک بارهم حاضر نشدم لینک را باز کنم.چون اصلا این مسئله برای من هیچ ارزش و اعتباری ندارد، وقتی در جلسه رونمایی از این منشور،کسانی حضور دارند که خود یا پدرشان دارند حقوق ملتی را ضایع می کنند و شخص رئیس جمهور همچنان با عدم برخورد قاطع، ازآن ها دفاع می کند و وزیر آقای روحانی  ناقضان حقوق شهروندی را، سرمایه های نظام معرفی می کنند براستی این منشورها جز کاغذ بازی و فریب و به جاده خاکی بردن افکارعمومی هیچ چیز دیگر نیست آقای رئیس جمهور باید در عمل حقوق شهروندی را اجرا کنند نه روی کاغذهایی بی ارزش.

خیاط: این پیامک چیزی جز شوخی و جوک نبود.

 طلبه: پیامک را باز نکردم.

خانم خانه دار: وقتی چند تا فرزند لیسانسه من بیکار درخانه به سر می برند حقوق شهروندی برای من معنایی ندارد.

هیاتی: همین ارسال سراسری پیامک نقض حقوق شهروندی است، آقای رئیس جمهور می شود بگویید هزینه این پیامک ها چقدر شده است.

حافظ قرآن: متأسفانه مسؤلین ما از جمله ریئس جمهور، دانسته یا ندانسته از مردم فقط سوء استفاده می کنند تا اوضاع این است باید همه این مشکلات را تحمل کرد و دم بر نیاورد.

هنرمند: بنظر من رئیس جمهور یک صحبتی کردند، با توجه به بدقولی های قبلی آقای روحانی این حرف ها نزد من سلب اعتماد شده است.