4 اختلال روانی بر اثر استفاده نادرست از اینترنت/ راهکار پیشگیری
امروزه از اینترنت به عنوان یک نعمت یاد می شود که سبب تسهیل در ارتباط مردم جهان شده و این دنیا را به دهکده ای بزرگ تبدیل کرده است، استفاده نادرست از اینترنت کاربر را به سمت اختلال های روانی گوناگونی می برد که در ذیل به 4 نمونه بارز آن اشاره شده است.
كدخبر: id-48005
تاريخ: 2017-01-08 12:43:39

به گزارش گام نیوز امروزه از اینترنت به عنوان یک نعمت یاد می شود که سبب تسهیل در ارتباط مردم جهان شده و این دنیا را به دهکده ای بزرگ تبدیل کرده است، استفاده نادرست از اینترنت کاربر را به سمت اختلال های روانی گوناگونی می برد که در ذیل به 4 نمونه بارز آن اشاره شده است.

1-وسواس هاي فكري- عملي
از ويژگي‌هاي برجسته وسواس، عدم توانايي مهار رفتارها يا انديشه‌هاي خاص است. براي مثال، فردي كه وسواس شست وشو دارد، نمي تواند ميل به شست وشو را كنترل كند و گاهي تا ساعت‌ها مشغول شستن دست‌ها مي‌شود. يا فردي كه وسواس فكري دارد، ساعت‌ها در رختخواب مشغول به هم بافتن آسمان و ريسمان است. اگر از فرد وسواسي بخواهيم عمل يا فكر وسواسي‌اش را كنار بگذارد، دچار اضطراب شديدي خواهد شد.اين اختلال را مي‌توان در بررسي كردن هاي پي در پي پست الكترونيك (وسواس عملي) يا دل نگراني از ONLINE  نشدن يك دوست (وسواس فكري) مشاهده كرد.

2-هرزه نگري

امروزه به روز شدن فناوري‌ها با سرعت زيادي صورت مي‌پذيرد. در اين ميان، اينترنت نه تنها توانسته در مدتي كوتاه عادت هاي خريدكردن، داده پردازي، تجارت و به طور كلي. سطح زندگي ما را دچار دگرگوني كند، اصول و باورهاي اخلاقي ما را هم دستخوش تغيير كرده است.

كنترل والدين بر فرزندان به واسطه كمبود آگاهي والدين از رايانه‌ها و از سوي ديگر، دسترسي آسان به انواع سايت‌هاي غيراخلاقي، تنها به اندازه زمان لازم براي تايپ يك Http//www. ، موجب شده كه سوءاستفاده از اينترنت، كم كم رنگ و روي اختلال به خود بگيرد.

اگرچه هرزه نگري يك رفتار غیراخلاقی با تاريخچه طولاني است، اما اينترنت اقدام به آن را آسانتر ساخته است. اين كژكاري، اغلب خود سرآغازي جهت ابتلا به ساير اختلال‌هاي جنسي است.

3-آزارگري
آزارگري را شايد بتوان رفتار ضداجتماعي در دنياي سايبر نام نهاد.«سايبر» واژه اي است كه برگردان آن به فارسي كمي مبهم است. سايبر يعني علم فرمان. يعني هوش مصنوعي و  از نظر اهل فن يعني دنياي صفر و يك. SPAMها (هرز نامه)را امروزه اغلب اهالي دهكده جهاني، به عنوان يك مزاحم مي‌شناسد. حال، اگر فردي مثل يك هرزنامه، مزاحم خلوت شخص در دنياي سايبر شود، در واقع به آزارگري سايبرنتيك پرداخته است.

4. اعتياد به اينترنت:

ظهور اعتياد به اينترنت به عنوان يک اختلال جداگانه، نخستين بار در سال ۱۹۹۵توسط"ايوان گلدبرگ" مطرح شد و درسال ‪ ۱۹۹۶توسط "يانگ" توسعه يافت. در حال حاضر، مراکز درماني در سراسر آمريکا حتي در دادگاه و سيستم قانوني اين کشور، وابستگي به اينترنت را به عنوان يک اختلال رواني واقعي پذيرفته اند.

وابستگي به اينترنت را اعتياد مدرن(‪ (Modern Addiction نامگذاري کرده اند. در واقع، وابستگي به اينترنت يک وابستگي واقعي همانند اعتياد به مواد مخدر و وابستگي‌هاي ديگر است. اگر چه اين نوع وابستگي، مشکلات جسمي اعتيادهاي شيميايي را ندارد، اما مشکلات اجتماعي ناشي از آن همانند اعتيادهاي ديگر است. از دست دادن کنترل بر روي رفتار، علائم ناخوشايند ناشي از ترک، عطش، ولع زياد براي کار با اينترنت، گوشه گيري اجتماعي و افت تحصيلي و شغلي برخي از پيامدهاي وابستگي به اينترنت هستند.

خصوصيات ديگري نيز براي افراد وابسته به اينترنت ذکر شده است. مانند استفاده از اينترنت براي فرار از مشکلات يا رفع احساس درماندگي، گناه، اضطراب و افسردگي، دروغ گفتن مکرر به اعضاي خانواده و دوستان براي پنهان کردن ميزان استفاده از اينترنت.

معتادان اينترنتي, همچون الکلي ها با خانواده، کار، روابط اجتماعي و مدرسه مشکل پيدا مي کنند. برخي از معتادان اينترنتي مثل افراد الکلي يا افراد معتاد به مواد، ميزان مصرف خود را مخفي مي کنند تا بتوانند به کار خود ادامه دهديکي از شباهت هاي اعتياد به اينترنت, با ساير اعتيادها اين است که معتادان اينترنتي اعتراف مي کنند که هر بار خيلي بيشتر از آن قدر که قصد داشته اند, آنلاين مي مانند، درست مثل يک فرد معتاد از اطرافيان خود کناره گيري مي کنند تا بيشتر با دوستان اينترنتي شان باشند، و یا مثل افراد الکلي که مصاحبت با دوستان مشروبخوار خود را ترجيح مي دهند.

افراد معتاد به اينترنت وقتي مي خواهند اعتياد خود را ترک کنند, با علائم ترک مواجه مي شوند که با علائم ترک در معتادان به مواد قابل مقايسه است.

­­راهکارهايي که براي پيشگيري و درمان اين نوع اختلال وجود دارد عبارت است از:

1- کاربر بايد مدت زماني که وارد اينترنت مي شود کنترل کند و از ماندن طولاني مدت در اينترنت بپرهيزد و به مرور زمان, از ساعاتي که به اينترنت اختصاص مي داد بکاهد و بيشتر براي کارهاي تحقيقاتي و پژوهشي وارد اينترنت شود .

2- براي هميشه از ورود به سايت هاي غيراخلاقي دوري کند تا از مفسده هاي آن در امان باشد.
3-خود شخص نيز ازهرز نامه هايي که براي اشخاص ارسال مي کرد بپرهيزد.