شیطنت دولت در لایحه برنامه ششم توسعه و خطای استراتژیک الماسی
تمام برنامه های توسعه کشور که برای یک دوره پنج ساله تصویب می شوند، بر اساس یک چاچوب و سیاست کلی است که رهبری انقلاب از قبل پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تنظیم می نمایند و آن را به رئیس جمهور ابلاغ تا بر آن اساس لایحه برنامه توسعه تهیه و برای تصویب به مجلس ارسال کنند.
كدخبر: id-48052
تاريخ: 2017-01-09 09:37:00

به گزارش گام نیوز تمام برنامه های توسعه کشور که برای یک دوره پنج ساله تصویب می شوند، بر اساس یک چاچوب و سیاست کلی است که رهبری انقلاب از قبل پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تنظیم می نمایند و آن را به رئیس جمهور ابلاغ تا بر آن اساس لایحه برنامه توسعه تهیه و برای تصویب به مجلس ارسال کنند.

برنامه پنچ ساله ششم توسعه نیز بر پایه یک سری مقررات کلی از جانب رهبر انقلاب تحت عنوان «سیاست های کلی برنامه ششم توسعه» ابلاغ شده در تاریخ نهم تیرماه 1394 می باشد. این فرمان دارای هفت محور به ترتیب اولویت شامل امور اقتصادی، اجتماعی و ...می باشد. بند 21 ابلاغیه معظم له بدین شرح است: «توسعه اقتصاد دریایی (جنوب کشور) در محور چابهار – خرمشهر با تأکید بر سواحل مکران» که خود به خود شامل سواحل استان بوشهر نیز می گردد زیرا استان بوشهر در حیطه دریای جنوب است.

دولت تدبیر و امید در تنظیم لایحه برنامه ششم در این خصوص طی بند 2 ماده 3 تحت عنوان «اولویت‌ها و مسائل محوری» پس از بیان اولویت بند یک که ناظر بر مسائل آب و محیط زیست می باشد،در بیان اولویت بند دو بسیار حرفه ای چنین مقرر کرد: «موضوعات خاص مکان محور شامل توسعه سواحل مکران و حاشیه شهرها». در اینجا دولت به جای اینکه عینا فرمان رهبری را که صرفا ناظر به دریای جنوب با تاکید بر سواحل بسیار فقیر و محروم مکران استان هرمزگان بوده را ذکر کند دست به شیطنت لفظی زده است و از عبارات «مکان محور» استفاده می کند.

نمایندگان مجلس که احیانا از این فرمان رهبری آگاهی نداشته و یا آن را مورد مطالعه قرار نداده و یا اساسا آگاه نیستند که لایحه دولت باید بر اساس ابلاغیه رهبری باشد چنین برداشت کرده اند که منظور از عبارت مکان محور تمام سواحل کشور است و دریای شمال هم شامل می گردد. پس نباید تبعیضی باشد.از این رو در تاریخ یوم جاری (18/9/95) خطای استراتژیک و مغفول ماندن نماینده جنوب از دام دولت و عدم توجه به ابلاغیه رهبری به موجب تذکر و پیشنهاد خویش شادمانی رئیس شمالی مجلس شورای اسلامی را در بهت سکوت نمایندگان هرمزگان در پی داشت.

رئیس مجلس پس از تذکر نماینده جنوب بیان کردند که آیا منظور نماینده جنوب حذف الویت و گسترش به تمام سواحل کشور است؟ که نماینده نیز آن را تایید و عینا به رای گذاشته شد و رای آورد. در نتیجه با این اصلاح علاوه بر تخلف مجلس از ابلاغیه رهبری که فقط ناظر بر دریایی جنوب بود، به نظر این اولویت از بین رفت چون با اضافه شدن تمام سواحل کشور، دیگر اولویت معنی ندارد، ازاین رو لطمه ای تاریخی و بزرگ بر اقتصاد دریای جنوب به ویژه مناطق سوخته ای چون مکران ایجاد کرد و بودجه های منظور را به سختی می توان از لابی های شمال به این سو گسیل داشت.