کمک ارتش برای پیشگیری از شکار غیرمجاز
رییس اداره حفاظت محیط قصرشیرین از انعقاد تفاهم نامه این اداره با تیپ 284 ارتش جمهوری اسلامی ایران در راستای پیشگیری از شکار و صید غیرمجاز و برخورد قانونی با متخلفان در منطقه نفت شهر خبر داد.
كدخبر: id-48262
تاريخ: 2017-01-11 19:06:11

به گزارش گام نیوز پژمان فتاح پور افزود: این تفاهم نامه به منظور همکاری هر چه بیشتر نیروهای ارتش مستقر در منطقه نفت شهر– سومار با اداره حفاظت محیط زیست قصرشیرین با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست و تنوع گونه های جانوری مناطق محل استقرار یگان نظامی منعقد شده است.

 
وی اظهار کرد: طبق این تفاهم نامه، ارتش به موازات اجرای وظایف سازمانی خود، حفاظت از محیط زیست منطقه و برخورد قانونی با متخلفان شکار و صید را در دستور کار خود قرار می دهد.
 
وی بیان کرد: در تفاهم نامه ای که با ارتش منعقد شد، فرمانده و مسوول حفاظت یگان های منطقه تحقق اهداف زیست محیطی را حایز اهمیت و همسو با آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانسته و با توجه به اصل پنجاهم قانون اساسی کشور که حفاظت از محیط زیست یک وظیفه همگانی است، بر لزوم اجرای فرامین رهبر معظم انقلاب در خصوص حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی کشور، خود را متعهد به آن دانستند.
 
رییس اداره حفاظت محیط زیست قصرشیرین، شرط لازم برای حفاظت از محیط زیست منطقه و گونه های جانوری را تعامل هرچه بیشتر اقشار مختلف مردم با سازمان حفاظت محیط زیست دانست و گفت: برای تحقق این مهم همکاری نیروهای نظامی بسیار مثمرثمر است.
 
فتاح پور بیان کرد: حفاظت از محیط زیست یک وظیفه اصلی و عمومی است و از این رو تلاش ما در راستای حفظ محیط زیست و مراقبت از آن است.
 
هم اکنون قصرشیرین دارای 2 منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قراویز به مساحت سه هزار و 800 هکتار، زله زرد با 39 هزار هکتار و یک منطقه تیراندازی ممنوع در شعاع هفت کیلومتری نوار مرزی به مساحت 170 هزار هکتار است.
 
در این مناطق انواع پرندگان و گونه های جانوری زیست می کنند که حفاظت از آنها نیازمند مشارکت همگانی است. منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قراویز مشترک قصرشیرین و سرپل ذهاب هم اکنون تنها زیستگاه منحصر به فرد آهوی ایرانی در منطقه غرب کشور بشمار می رود.
 
منطقه زله زرد مشترک قصرشیرین و گیلانغرب با 39 هزار هکتار مساحت یکی از مناطق مهم زیستگاه گونه های نادر گیاهی و جانوری در استان کرمانشاه و کشور به شمار می رود که از سال 1373 تحت حفاظت است.
 
از جانوران موجود در این منطقه می توان به کل و بز وحشی، قوچ و میش ، آهو ، گرگ ، روباه ، خرگوش، تشی و بزمجه اشاره کرد. 
 
همچنین گونه های پرندگان کبک، تیهو، سار و فاخته نیز در این زیستگاه با پوشش گیاهی بلوط ، پلک، تنگرس ، آلبالو وحشی و گیاهان مرتعی زندگی می کنند. 
 
منبع: فرهنگ