میزان دورریز و ضایعات غذا در کشور چقدر است؟
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: به اندازه غذای ۱۵ میلیون نفر دورریز و ضایعات غذا در کشور داریم.
كدخبر: id-66949
تاريخ: 2018-01-11 20:07:16

به گزارش گام نیوز اسکندر زند ظهر امروز در سی‌وسومین جشن انتخاب و معرفی تولیدکنندگان و بهره‌وران برتر بخش کشاورزی، اظهار داشت: امروز 10 هزار متخصص و مروج در پهنه‌ها و بخش‌های مختلف بخش کشاورزی در سطح کشور داریم و خراسان رضوی امسال 17 برگزیده ملی در بخش کشاورزی دارد و این استان کشاورزانی خلاق، نوپا و با دانش دارد که با حمایت مسئولان استانی در 17 رشته در سطح ملی درخشیده‌اند.

وی افزود: به گفته رئیس جمهور، کشاورزی ستون اصلی امنیت سبد غذایی خانوار است و امنیت برای هر کشوری مهم بوده که یکی از مهمترین ارکان امنیت در بخش غذایی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال‌های گذشته توقعات زیادی در رکن اصلی بخش امنیت غذایی که حوزه کشاورزی بوده گذاشته شده است، خاطرنشان کرد: هر نهادی باید به سهم خودش در حوزه امنیت غذایی نقش‌آفرین باشد، اما به‌واقع بیشترین بار بر روی دوش بخش کشاورزی بوده است.

زند تصریح کرد: امنیت غذایی در سه راه تولید، کاهش ضایعات و تصحیح الگوی مصرف بوده و نباید همه را در تولید دید و به اندازه غذای 15 میلیون نفر ضایعات داریم که دور از انصاف است و روی موضوع الگوی مصرف هم باید کار شود تا ضایعات به‌ حداقل ممکن برسد.

وی تاکید کرد: در سال 59 جمعیت 60 میلیون و مصرف سرانه شکر 25 کیلوگرم و در سال 94، جمعیت 78 میلیون و سرانه مصرف شکر 30 کیلوگرم بوده است و کشاورزی باید یک تنه پاسخگوی بخش امنیت غذایی باشد و نباید موجب فشار بر بخش کشاورزی و کشاورزی هراسی بشویم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه رمز موفقیت کشاورزان نمونه در افزایش سرمایه، تکنولوژی و دانش، کاهش ضایعات و اصلاح الگوی مصرف بوده است، گفت: کشاورز باغدار تا 10 برابر و کشاورز زراعی تا 4 برابر سهم معین شده تولید محصول داشته است و معتقدیم که توسعه دانش، گسترش ترویج و رشد در حوزه مکانیزاسیون از جمله اقدامات قابل توجه کشاورزان نمونه بوده است و بخش کشاورزی به‌واقع نجات‌دهنده مشکلات اقتصادی جامعه بوده است.

منبع: صراط